02-6516727

צרו אתנו קשר

למי מיועד אבחון דידקטי ואיך זה יכול לעזור לילד שלך

אבחון דידקטי

אבחון דידקטי מאפשר לקבל הערכה מקיפה של כל מיני מיומנויות חשובות שדרושות לכל ילד כדי להתמודד עם מטלות שהוא נדרש לבצע במסגרת הלימודית. בשורות הבאות יצוינו כל הפרטים החשובים בנוגע לאבחון דידקטי, תוך התמקדות בקהל היעד של האבחון והשינוי שהוא צפוי להביא בקרב הילדים שעוברים אותו. אם תכננתם לעבור אבחון דידקטי בירושלים או בכל מקום אחר בארץ, כדאי שתקראו תחילה את השורות הבאות ורק לאחר מכן, תפנו אל המכון הנבחר.

אבחון דידקטי –  מה זה בכלל?

אבחון מסוג זה נחשב לאחד האמצעים השכיחים ביותר שמאפשרים לאתר אם ישנן לקויות למידה שונות בקרב ילדים, בני נוער ולעיתים גם בקרב מבוגרים. במסגרת האבחון הדידקטי מתקיימים מבחנים בתחומים מגוונים. מדובר בין היתר בתחומים הבאים:

 

 • מיומנויות כתיבה
 • מיומנויות הבנת הנקרא
 • מיומנויות בחשבון
 • מיומנויות קשב וריכוז
 • מיומנויות זיכרון
 • מיומנויות קליטת שפה זרה ועוד

 

ניתן לערוך אבחון דידקטי בירושלים במכון שיש לו הסכמה לבצע את האבחון.

 

התאמת האבחון הדידקטי לנבדק

אבחון דידקטי בירושלים ובמקומות שונים ברחבי הארץ מתבצע בהתאם לגיל של הילד. כאשר האבחון עצמו צפוי להתפרש על פני יותר מפגישה אחת. במרבית המקרים מדובר ב – 2 מפגשים נפרדים שכל אחד מהם צפוי לארוך מקסימום כ – 4 או 5 שעות. ראוי לציין כי המאבחנים רגישים למצבם של הנבדקים. כך שבמידה והם רואים שהנבדק חש קושי לשבת לזמן ממושך, הוא צפוי לקצר את אחד המפגשים ולהביא לפיצול המפגשים.

כיצד האבחון מתבצע?

האבחון מתבצע בשני שלבים עיקריים:

 1. מפגש היכרות
 2. מבחנים דידקטיים

בשלב הראשון, בעת עריכת אבחון דידקטי בירושלים, מתבצעת היכרות עם הילד והוא צפוי להישאל שאלות שונות הנוגעות לחיי היום יום שלו. בשלב השני, נערך האבחון הדידקטי עצמו שמבוצע על ידי מאבחנים בעלי ניסיון רב בתחום. בסיום שלב זה, מתאפשר למאבחנים לקבל תמונה מקיפה של הקשיים שעמם הילד מתמודד. הדבר מאפשר למסור בסיום ההליך המלצות להורים בכל הנוגע לאפשרויות הטיפול השונות. ראוי לציין כי המבחנים כוללים סוללת מבחנים שבודקים את כל היכולות שצוינו קודם לכן. בסיום האבחון הדידקטי נערך גם אבחון פסיכולוגי שמתבצע על ידי פסיכולוג חינוכי. מדובר בחלק בלתי נפרד מההליך והמטרה שלו היא הוספת פסיכולוגי – רגשי שמאפשר לראות את התמונה הכוללת בכל הנוגע להתמודדויות שונות שהילד עובר. במהלך האבחון הפסיכולוגי נבדקים הפרטים הבאים:

 

 • רמת החרדה במידה וקיימת
 • משאבים נפשיים
 • יחסים בין אישיים
 • כישורים חברתיים ועוד

למי מיועד האבחון?

האבחון הדידקטי מיועד לילדים מגיל 6 (תלמידי כיתה א') ומעלה. במרבית המקרים, הילדים מגיעים לביצוע אבחון דידקטי בירושלים לאחר שצוות בית הספר הפנה את ההורים לביצוע ההליך. לא פעם, הורים מתבקשים להגיע עם ילדיהם לביצוע אבחון דידקטי לקראת המעבר לכיתה א'. המטרה בהפניה זו היא בעצם לבדוק אם הילד מוכן מהבחינות הבאות למעבר שבין הגן לבית הספר:

 • בחינה נפשית ומנטלית
 • בחינה שכלית

המטרה של האבחון הדידקטי

במרכז האבחון הדידקטי עומדת המטרה המרכזית והחשובה מאוד – לחשוף את החולשות והחזקות של הילד בכל הנוגע למיומנויות למידה שונות. שכן, לא פעם ילדים חווים קשיים שונים שאינם מאובחנים והדבר עשוי להוביל לקושי רב בתחום הלמידה. ראוי לציין כי לעיתים הדבר עשוי להשפיע גם על תחומי חיים נוספים. לא פעם, הורים לילדים ששומעים שעליהם לגשת לאבחון חוששים וחווים חרדה. ראוי לציין כי מדובר בבדיקה שמתקיימת לטובתו של הילד. מטרה נוספת וחשובה לא פחות היא למצוא דרכים שיקלו על הילד ויאפשרו לו להיכנס אל המסגרת החינוכית המתאימה לו ביותר.

איך אבחון דידקטי יכול לעזור לילד שלך?

אבחון דידקטי יכול לשנות את החיים של הילד מקצה לקצה. הדבר אולי עשוי להישמע מוגזם עבור מי שלא מכירים את התחום מקרוב. כדי להסביר את העניין לעומק, יש לציין כי האבחון מאפשר בסופו של דבר לא רק למצוא את המסגרת החינוכית המתאימה, אלא גם לבנות עבור הילד דרך אישית שתהיה מותאמת לצרכים שלו. ההליך הזה מעצים את הילד ומביא למימוש הפוטנציאל שגלום בו. שכן, באמצעות האבחון, ניתן להבין את הקשיים שהילד חווה ולסייע לו לפתור בעיות שונות.

לסיכום

עד כאן כל המידע המקיף בנוגע להליך של אבחון דידקטי בירושלים ואיך הוא יכול לעזור לילד שלכם. כעת, כשיש ברשותכם את כל המידע המקיף בנושא, אתם מוזמנים לפנות למאבחנים של מכון מאודי ולקבל את כל המידע הנוסף שדרוש לכם בנוגע לאבחונים שמתקיימים במכון.

מאמרים נוספים:

מה עושים באבחון פסיכודידקטי

הורים יקרים, לפניכם אינפורמציה בסיסית לגבי המטרה ואופן הביצוע של אבחון פסיכולוגי. מטרת המסמך להעניק תמונה ראשונית ובהירה ולכן לעיתים כמה מהעניינים מוסברים באופן פשטני

קרא עוד »

צרו אתנו קשר:

דילוג לתוכן