02-6516727

צרו אתנו קשר

מה זה טיפול באומנות ולמי הוא מתאים?

למי מתאים טיפול באומנות

טיפולים רגשיים ופסיכולוגיים רבים נעשים בצורה של שיחות. במהלך השיחה המטופל מעלה חוויות רגשיות ומביע מצוקה, ואז מקבל מענה אמפתי ועזרה מאת המטפל לעיבוד החוויות באופן יעיל ומרפא. שיטה זו אכן אפקטיבית עבור חלק מהמטופלים, אולם מכיוון שיש רבים הנתקלים בקושי לבטא את עצמם בצורה מילולית, התגלה הצורך לפתח שיטה שתתגבר על קשיי תקשורת ותעקוף אותם. קראו על שיטת הטיפול האמנותי ואיך הוא משפיע באופן חיובי על נפש האדם.

מהו טיפול באומנות? הסבר תמציתי על השיטה

בטיפול באומנות נעשה שימוש במגוון אופני הבעה בלתי מילוליים על ידי המטופל. המטפל מזהה את הסמליים הלא ורבליים ומתרגם אותם לשפת הדיבור, כך הוא עוזר למטופל לחוות את החוויה בפרשנות נכונה ולנסות למצוא פתרונות למגוון מצוקות רגשיות.

טיפול באומנות הינו כלי עוצמתי הקיים מזה 100 שנה ונשען על התיאוריה הפסיכודינמית, וכן על התיאוריה הפסיכולוגית המקשרת בין ביטוי אומנותי מעשה לבין תיאוריה ואינטלקט, מה שיוצר כלי טיפולי חזק ביותר.

כיום, ניתן למצוא מטפלים בתחום בכל רחבי הארץ: טיפול באומנות בירושלים, במרכז, בצפון הארץ ובדרומה, המעניקים מענה יעיל ומקצועי למגוון מצוקות וצרכים רגשיים שונים.

כלי ההבעה השונים כחלק מטיפול באומנות

ישנה טעות נפוצה הסוברת כי כדי להשיג תועלת מטיפול באמנות יש צורך בכישורי אומנות מפותחים או בידע מקצועי מקדים. אולם, יש לדעת כי הטיפול האמנותי כלל אינו מתמקד בהיבט האסתטי, אלא נותן משמעות חשובה דווקא לתהליך, שכן תהליך היצירה בעצמו, לפי אסכולות שונות, הוא בעל סגולות תרפויטיות וכן מהווה כלי תקשורתי עוקף דיבור, עבור אלו המתקשים בחשיפה רגשית בצורה זו.

בטיפול אומנותי נעשה שימוש באומנויות שונות, כגון: ציור, תנועה, צילום, שולחן חול, אומנות פלסטית, כתיבה, פסיכודרמה, תיאטרון בובות ומוזיקה.

טיפול באומנות – לאיזו מטרה?

דרך האמנות במסגרת הטיפולית, מתאפשר למטופל ביטוי עצמי שמטרתו לעודד התפתחות, לחדד תובנות, להשיג שינויים בתחומים שונים, להקל על מצוקות רגשיות ועוד.

במהלך טיפול אומנותי המטרה שתעמוד מול העיניים היא יצירת איכות חיים טובה יותר, שיפור רגשי ושמירה על איזון רגשי ונפשי.

הטיפול האמנותי הינו כלי ריפוי, לפי שיטות רבות, המעלה תוכן לא מודע, מאפשר עיבוד והתמודדות ומביא את המטופל ליהנות מאיכות חיים יציבה וטובה יותר.

בנוסף, היצירה המתהווה בתוך הקליניקה, מהווה כלי ליצירת קשר של אמון ושוויוניות בין המטפל והמטופל, כאשר שניהם דנים על מהות היצירה ועל היבטיה השונים, מה שמקל על פיתוח תקשורת פתוחה וערוץ בינאישי זורם.

תפקיד המטפל במערך הטיפולי

על המטפל להיות ער ורגיש לנושאים ולאלמנטים אותם מביא עמו המטופל לחדר הטיפול. תפקיד המטפל לקרוא את יצירת המטופל ואת צורת הביטוי, ולהעלות את המצוקה על פני השטח. לאחר שהובן הקושי, ידונו המטופל והמטפל על דרכי פתרון והתמודדות עם הבעיה, על המטפל לכוון את המטופל כל העת להתקדמות וצמיחה, תוך מתן מענה לצרכיו בקשיבות רבה.

מי קהל היעד של שיטת הטיפול האמנותי?

שיטת טיפול זו מתאימה לכל מי שמעוניין בדרך בלתי פורמלית כדי להתבטא בה. טיפול אומנותי נפוץ בקרב מבוגרים, וכן טיפול באומנות לילדים מומלץ במיוחד, שכן הוא עוקף מוקשים של קשיים בהתבטאות מילולית. הטיפול האמנותי יעיל מאוד בטיפול בחוויות רגשיות מורכבות כמו: גירושין, אובדן, בעיות זוגיות ומשפחתיות, אלימות, טראומה, חרדות, מחלות נפש, ליקויים קוגניטיביים, התעללות, הזנחה, אלצהיימר ובעיות בריאות שונות.

טיפול באמנות הינו כלי טיפול יעיל לכל מי שמעוניין לפתח את עצמו מבחינה אישית ולהעמיק את ההבנה הפנימית.

הטיפול האמנותי נעשה באופן פרטני ובקבוצות.

מאמרים נוספים:

טיפול CBT עם כלב

אנו מאמינים שקיים קשר הדוק בין  המחשבה, הרגש וההתנהגות שלנו. הנחת יסוד המנחה את הטיפול היא כי פרוש הניתן על ידינו לאירוע מסוים קובע כיצד

קרא עוד »

מה עושים באבחון פסיכודידקטי

הורים יקרים, לפניכם אינפורמציה בסיסית לגבי המטרה ואופן הביצוע של אבחון פסיכולוגי. מטרת המסמך להעניק תמונה ראשונית ובהירה ולכן לעיתים כמה מהעניינים מוסברים באופן פשטני

קרא עוד »

צרו אתנו קשר:

דילוג לתוכן