02-6516727

צרו אתנו קשר

מה זה טיפול בפוטותרפיה ולמי הוא מתאים?

מה זה פוטותרפיה

בעולם הטיפול הפסיכותרפי, ניתן למצוא שיטות טיפול שונות העוקפות את צורת הטיפול המקובל של קיום שיחות – באמצעים בלתי ורבליים. טיפול באומנות נוטל את היצירה ככלי להבעת חוויות רגשיות שונות, באמצעים בלתי רטוריים. שיטת הפוטותרפיה היא אחת משיטות הטיפול בתוך תחום הטיפול האמנותי. הפוטותרפיה נשענת על תיאוריות פסיכולוגיות שונות, ומשלבת טכניקות מתחום הפסיכותרפיה עם תיאוריות מתחום ההבעה היצירתית.

פוטותרפיה – מה זה בדיוק?

הפוטותרפיה היא שיטה בתחום הפסיכותרפיה המשתמשת בצילום ככלי טיפולי.

בפוטותרפיה ייעשה שימוש בטכניקות שונות של צילום ככלי להתחברות לעבר, לצורך הצפה של מצבים רגשיים, לחידוד של תפיסות ולהורדת חומות הגנה בין המטפל למטופל ובין המטופל לחלקים שונים באישיותו.

הטיפול הפוטותרפי מאפשר למטופל להביע באופן בלתי מילולי מגוון רגשות ותחושות, ובהכוונה של המטפל, לעבדם באופן חיובי בתהליך של התמודדות והתקדמות אישית.

כיום ניתן למצוא קליניקות טיפול כאלה ברחבי הארץ: טיפול בפוטותרפיה בירושלים, בצפון הארץ, במרכז ובדרום.

צילום ככלי טיפולי יעיל

הפוטותרפיה מקיימת, כמו בענפי טיפול אומנותי אחרים, שיח בלתי מילולי בין המטפל למטופל, וכן התבוננות על תוצר ודיון שוויוני עליו כחלק מעיבוד של חוויות והבנת שורשי בעיות רגשיות שונות. בנוסף, מציעה שיטת טיפול זו יתרונות נוספים:

 

טיפול פוטותרפיה עשוי להסיר הגנות, מה שחיוני לעיתים עבור טיפול אפקטיבי, באמצעות בחירה של תמונה אחת על פני אחרת, או בצילום של אובייקט מסוים, מביע המטופל יותר מכל, את רגשותיו באותה נקודת זמן.

 

יש לקחת בחשבון את הנגישות הרבה של צורת טיפול זאת, שכן רוב הטלפונים הניידים כיום מצוידים במצלמה עם אפקטים שונים ואופציות עריכה, וכן ניתן להעלות כל תמונה לרשת החברתית.

 

ההסתכלות בתצלום וההתבוננות בו, עשויות להביא לפרשנויות שונות. כל אחד רואה תמונה מהזווית שלו. במהלך טיפול ניתן להשתמש בטכניקה של מיסגור מחדש כדי לראות את הדברים בפרספקטיבה שונה, מה שמסייע לעיבוד חוויות מחדש.

למי מתאימה שיטת הטיפול בפוטותרפיה?

טיפול בפוטותרפיה מתאים לטווח גילאים רחב. טיפול בפוטותרפיה לילדים נפוץ במיוחד, ככלי לגישור על פערים של תקשורת מילולית, אולם הפוטותרפיה בהחלט מתאימה גם לבני נוער, לאנשים בוגרים ולקשישים.

טיפולי פוטותרפיה מתאימים למסגרות טיפוליות שונות כמו מוסדות לחינוך מיוחד, נפגעי סמים, מוסדות של נוער בסיכון ונפגעי נפש.

שיטה זו מעניקה מענה רחב למגוון רב של קשיים ומגבלות, כגון: חרדות, ליקויים חברתיים, בעיות משפחתיות וזוגיות, התמודדות עם בעיות בריאותיות, קשיי קשב וריכוז, טראומה ולהתמודדות עם משברים שונים של גירושין ואובדן.

צורת הטיפול בפוטותרפיה

בזמן הטיפול נעשה שימוש בטכניקות שונות, בהן המטופל מצלם באופן אקטיבי, וכן צילום פאסיבי בו המטפל מצלם את המטופל לפי בקשתו, נעשה שימוש גם בתצלומים ממקורות שונים.

 

את התצלום מפרש המטופל לפי תחושותיו והבנתו האישית. המטפל נמצא בתהליך כדי להבין את הלך הרוח וצורת ההסתכלות של המטופל. למטופל ישנה אפשרות לדבר על התמונה מזווית אישית או בגוף שלישי מרוחק, כך חושף המטופל את עולמו הפנימי ומאפשר עבודה ועיבוד נכונים ויעילים.

 

תפקיד המטפל לשקף את ההתרחשות הטיפולית ואף להוסיף זווית אישית במקרה הצורך. חשוב שהמטפל יהיה ערני לחוויית המטפל המודעת והבלתי מודעת הנוצרת עקב חוויית הצילום, ההתבוננות והפרשנות. באמצעות הצילום ניתן להציף חוויות שונות ולמצוא להן פתרון וצורת התמודדות מתאימה לשיפור איכות חיי המטופל.

פוטותרפיה – צילום ככלי טיפולי

שיטת הפוטותרפיה מאפשרת למטופלים רבים בשכבות גיל שונות ובסטטוסים אחרים, לעבד חוויות שונות ולמצוא מזור למצוקות רגשיות. בנוסף, כלי טיפולי זה מסייע בהתפתחות אישית והבנת תהליכים אישיים למטרות התקדמות וצמיחה.

 

מאמרים נוספים:

טיפול CBT עם כלב

אנו מאמינים שקיים קשר הדוק בין  המחשבה, הרגש וההתנהגות שלנו. הנחת יסוד המנחה את הטיפול היא כי פרוש הניתן על ידינו לאירוע מסוים קובע כיצד

קרא עוד »

מה עושים באבחון פסיכודידקטי

הורים יקרים, לפניכם אינפורמציה בסיסית לגבי המטרה ואופן הביצוע של אבחון פסיכולוגי. מטרת המסמך להעניק תמונה ראשונית ובהירה ולכן לעיתים כמה מהעניינים מוסברים באופן פשטני

קרא עוד »

צרו אתנו קשר:

דילוג לתוכן