02-6516727

צרו אתנו קשר

מה זה טיפול בתנועה ולמי הוא מתאים?

טיפול בתנועה בירושלים

הטיפול הרגשי הפך להיות כלי עיבוד רגשות ומתן מענה למצוקות רגשיות שונות, עבור אחוזים רבים מהאוכלוסייה. ברובו, נשען הטיפול הרגשי והפסיכולוגי על תקשורת מילולית, כך מתאפשר למטול להביע את עצמו, לפרוק את הקושי, ולקבל מענה מכיל והכוונה. ישנו חיסרון לשיטת טיפול מבוססת ורבליות, כיוון שלא כל אחד מסוגל להביע את עצמו היטב באופן מילולי, וכן, בטיפול עם ילדים, נדרשות יכולות תקשורתיות נוספות כדי לגשר על פערים ביכולת השפתית וההתפתחותית.

כאן נכנסת לתמונה שיטת הטיפול בתנועה, המעניקה מענה בתחום הנפש באמצעים לא מילוליים. קראו על התרפיה בעלת יכולת הריפוי הגבוהה, ועל קהל היעד של השיטה.

מהו טיפול בתנועה?

טיפול בתנועה מאפשר למטופלים להביע את חוויותיהם האישיות באמצעות שימוש בגוף, תנועה בחלל ומחול, במסגרת טיפולית.

הרציונל של שיטה זו, נשען על שתי הנחות יסודיות:

  1. החוויה התנועתית ותחושות הגוף, מתקשרים באופן ישיר עם החוויה הרגשית והנפשית של האדם, וכן, ההבעה באמצעים גופניים מקפת פעמים רבו את החוויה הנפשית.
  2. מטופלים רבים חשים שלא בנוח לחשוף את עצמם באמצעים רטוריים, וחוויית הדיבור קשה עליהם, לעומת זאת, באמצעות תנועה ואמצעים אומנותיים, קל להם להתבטא הרבה יותר.

תפקיד המטפל במסגרת טיפול תנועתי

מטפל בתנועה נדרש לקלוט את המסרים והתשדורת המודעים והבלתי מודעים של המטופל ולתרגם אותם לשפה מילולית, זאת כדי לעזור למטופל לעבד היטב את חוויותיו הרגשיות. בנוסף, תפקיד המטפל התנועתי להציע למטופל להתנסות בתנועות גוף שונות, המאפשרות לו להכיר את עצמו, את גופו ואת יכולותיו באופן מעמיק יותר, וכן לחבר בין החוויה הגופנית לזו הרגשית.

טיפול בתנועה כאמצעי ריפוי למגוון סוגי התמודדויות

טיפול בתנועה מסייע במגוון סוגים של אתגרים רגשיים ונפשיים, ביניהם: לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, חרדות, קשיי התנהגות והסתגלות, קשיי תקשורת וביטוי עצמי, קשיים חברתיים, עיכוב התפתחותי, ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוכים, התמודדות עם אובדן והתמודדות עם משברים שונים בחיים כמו: גירושין ובעיות בריאותיות.

קליניקת הטיפול התנועתי אמורה להוות מקום בו המטופל יחוש בנוח לבצע פעילויות גופניות שונות, מבלי להתבייש, ולהביע את עצמו גם באופנים בלתי שגרתיים.

שיטת טיפול זו הפכה פופולרית מאוד בשנים האחרונות. ניתן למצוא כיום קליניקות לטיפול בתנועה בירושלים, במרכז, בדרום הארץ ובצפונה.

למי מתאים טיפול בתנועה?

שיטת הטיפול התנועתי, מתאימה בעיקרה לכל שכבות האוכלוסייה ומיועדת למטופלים בכל גיל, המתחברים לתנועה. חשוב לציין כי אין צורך בידע מקדים בפעילות גופנית או במחול. חשוב רק שלמטופל תהיה משיכה לתחום התנועה.

הטיפול התנועתי יעיל במיוחד עבור מספר אוכלוסיות מרכזיות:

טיפול בתנועה לילדים – טיפול בתנועה לגיל הרך, לילדים ומתבגרים, הוכח כיעיל מאוד, ועוזר להתגבר על קשיים בתקשורת המילולית. לעיתים רבות ילדים מתקשים לתמלל חוויה רגשית אותה חוו, הטיפול התנועתי מאפשר להם להביע את עצמם ביתר קלות.

טיפול בתנועה לקשישים – מסגרות גריאטריות רבות מגישות טיפולים בתנועה לקשישים, וזאת במטרה לחזק את יכולותיהם הגופניות, במקביל לשיפור הביטחון העצמי, יצירת חוויה רגשית חיובית, וביטחון ביכולת הגופנית.

טיפל בתנועה לנפגעי נפש – מוסדות טיפוליים, בתי חולים פסיכיאטריים ומחלקות טיפוליות נוספות, מציעות טיפול בתנועה לנפגעי נפש, מה שמקל עליהם לעבד את חוויותיהם גם כאשר יש קושי להבעה עצמית בדרך מילולית, עקב קשיים קוגניטיביים ורגשיים הנלווים לקושי הנפשי.

טיפול בתנועה – חוויה של גוף ונפש

הטיפול התנועתי משלב חוויה גופנית עמוקה המסייעת לעיבוד חוויות רגשיות שונות, יתרון שיטה זו, שהיא מאפשרת לדלג על מכשולי שפה וורבליות. השיטה מיועדת לכל טווח הגילאים, ובייחוד מתאימה לקשישים, ילדים נוער ומתמודדי נפש, המחוברים לתנועה ופעילות גופנית.

מאמרים נוספים:

טיפול CBT עם כלב

אנו מאמינים שקיים קשר הדוק בין  המחשבה, הרגש וההתנהגות שלנו. הנחת יסוד המנחה את הטיפול היא כי פרוש הניתן על ידינו לאירוע מסוים קובע כיצד

קרא עוד »

מה עושים באבחון פסיכודידקטי

הורים יקרים, לפניכם אינפורמציה בסיסית לגבי המטרה ואופן הביצוע של אבחון פסיכולוגי. מטרת המסמך להעניק תמונה ראשונית ובהירה ולכן לעיתים כמה מהעניינים מוסברים באופן פשטני

קרא עוד »

צרו אתנו קשר:

דילוג לתוכן